İL MÜDÜRLÜĞMÜZCE ENGELİLER HAFTASI ÇERÇEVESİNDE SERGİ VE PİKNİK ETKİNLİKLERİ DÜZENLENDİ

         Engellilik toplumsal alanda etiketlenmeyle karşı karşıya olan gruplardan biridir. Engellilik yaşantısı bireyin özel yaşamında ve toplumsal yaşamında farklılık yaratmasında da belirleyici olur. Engellilere yönelik destekleyici uygulamalar ve pozitif ayrımcılık yaşantının zorluklarını bir ölçüde giderirken, bir başka açıdan bu farklılığın ve dezavantajın oluşturduğu sorunları gidermesinde yardımcı olur.
        Engellilerin gereksinimlerine yönelik uygulamaların hedefi, onların toplum içerisindeki yaşamlarında fırsat eşitliğini yaratmak ve sürdürmek olmalıdır. Fırsat eşitliği yönünde etkin adımlar atılıp ilerleme sağlandıkça, pozitif ayrımcılığa gerek kalmayacak ve giderek engellilik üzerindeki bu etiketlendirme ortadan kalkacaktır. Eşit ve adaletli yaşam hakkı ise eşitsiz anlayışın, bakış acısının değişmesi ile mümkün olacaktır. Öncelikle engellinin hakları ile birlikte yaşamasının kabul edilmesi ve bunun için uygun koşulların yerine getirilmesi temel amaç olmalıdır. Ayrıca engelli vatandaşların toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının yükseltilmesi, medeni toplum anlayışının bir parçası olduğunu hissettirmek ve bireysel, toplumsal üretim süreçlerine katılabilmesini sağlamak adına engelliler haftası münasebetiyle Engelsiz Yaşam Bakim Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezinde kalan engellilerin motivasyonlarını artırmak, güzel vakit geçirmelerini sağlamak, sosyal ilişkilerini geliştirmek amacıyla kuruluşta kalan tüm personel, engelliler, İl Müdürlüğümüze bağlı kuruluşumuz Kadın Konukevinde kalan kadınlar ve çocukları, İl Müdürlüğümüz personellerinin de katıldığı Kıra Dağı İl Özel İdare Mesire alanında piknik yapılmıştır.
        İl Müdürlüğümüze bağlı Engelsiz Yaşam Bakim Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezinde kalan engellilerin giyim teknolojileri ve el sanatları derslerindeki el emeklerini sergilemek amacıyla Batman Park Alışveriş Merkezinde sergi düzenlenmiş olup engelliler ,personeller kuruluş müdürleri ve İl Müdürümüz Ümit ÇİÇEK de katıldığı sergideki ürünler  12 saat boyunca sergilenmiştir.


 


Sonraki Sayfa: İLİMİZ JANDARMA KOMUTANLIĞI VE ONA BAĞLI GERCÜŞ, HASANKEYF, BEŞİRİ, KOZLUK VE SASON JANDARMA KOMUTANLIĞINDAKİ ER VE ERBAŞLARA AİLE EĞİTİMİ VERİLDİ

Önceki Sayfa : İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE SOKAKTA ÇALIŞAN ÇOCUK VE SOKAĞIN RİSKLERİ KONULU EĞİTİM VERİLDİ