İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜN 1 EKİM DÜNYA ÇOCUKLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ

      Bilindiği üzere Birleşmiş Milletler Örgütü 1954 yılında üye ülkelerin oybirliği ile Ekim ayının ilk pazartesi gününü Dünya Çocuk Günü olarak kabul etmiştir.
      Öte yandan dünya nüfusunda yaşlı bireylerin sayısında artışın olması bir dizi sorunların yaşanmasına neden olmuştur. Yaşlı bireylerin “yaşlı sağlığı” konusunda bilinçlendirilmesi ve yaşlıların gerek sağlık gerekse sosyal açıdan yaşam standartlarının yükseltilmesine dikkat çekmek amacıyla BM tarafından 1 Ekim,  Dünya Yaşlılar Günü olarak kabul edilmiştir.
       Çocuklar yarının büyükleridir. Geleceğin yöneticisi ve güvencesidirler.
       İnsanlığın mutluluğu, dünyamızın güzelleşmesi, çocukların korunmasın, iyi yetişmesine bağlıdır. Barış içinde yaşamak, güzellikleri paylaşmak, eğitimle olur. Dünya Çocuk Günü çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, ulusların barış içinde yaşama özlemlerinin pekişmesini amaçlar.
      Birleşmiş Milletler tarafından Ekim ayının ilk Pazartesi günü Dünya Çocuk Günü ile 1 Ekim ise  Dünya Yaşlılar Günü olarak belirlendiğini daha önce ifade etmiştik. Bu yıl her iki önemli tarihin de aynı güne denk gelmesi ile Bakanlığımızın        Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünün çocuk ve yaşlılarımız ile birlikte bir dizi etkinliklerin yapılması gerektiğini belirtmesi üzerine bizde Müdürlük olarak bir çalışma başlattık.
      Bu kapsamda Türkiye Emekliler Derneği’nin Batman Şubesi ile iletişime geçilmiş olup yapacak olan etkinliklerle ilgili koordineli bir şekilde çalışma yapılması kararlaştırılmıştır.Türkiye Emekliler Derneği’nin Batman Şube Başkanı Hüseyin EKMEN ve  yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte katılım sağlanarak gerçekleştirilmiştir. 
      Batman Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak çocuklarımızın olumlu tutum, davranış ve değerlerini güçlendirmek, sosyal sorumluluk bilinçlerinin gelişimine katkıda bulunmak, yaşlılarımızın torun özlemini gidermek ve yaşamlarını dinamik kılmak, farkındalık oluşturmak ve saygı kültürünü geliştirmek amacıyla Sosyal Uyum Projesi kapsamındaki çocuklarımız ile yaşlılarımızı Batman Sosyal Hizmet Merkezi’nin Ek Hizmet Binasında bir araya getirdik.
    Türkiye Emekliler Derneği’nin Batman Şube Başkanı Hüseyin EKMEN ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcımız Veysi TOPKAN yaptıkları konuşmalarında; yaşam tecrübelerini çocuklara aktararak, eğitimin önemini belirtmiştir. Daha sonra çocuklarımız ile yaşlılarımız satranç, dama ve yerel oyunlar oynayarak yaşlılarımız ve çocuklarımız arasında güzel bir ilişki gelişmiştir.

 


Sonraki Sayfa: NÜFUS VE VATANDAŞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELİNE KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE EĞİTİMİ

Önceki Sayfa : AİLE DESTEK MERKEZLERİNDE DESTEKLENEN VATANDAŞLARA YÖNELİK AİLE VE EVLİLİK ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMLARI KAPSAMINDA EĞİTİMLERİMİZ DEVAM EDİYOR